Brojka od 773.198 zahtjeva za legalizaciju bespravno sagrađenih građevina iznenadila je sve u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja. Što ne čudi s obzirom na to da se u trenutku donošenja zakona špekuliralo sa sto tisuća zahtjeva. No, unatoč popriličnom broju zahtjeva ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Ana Mrak Taritaš tvrdi da će se većina riješiti u roku od dvije godine.
Snimanje stanja
Kako bi to bilo moguće, ona već danas, kaže, kreće u obilazak Hrvatske. Sastat će se sa svim županima, načelnicima općina, gradonačelnicima i vidjeti koliki su im kapaciteti i je li im potrebno više ljudi. Osnovat će se i timovi u Ministarstvu koji će jedinicama lokalne uprave pomagati u rješavanju zahtjeva. Još je nejasno i što se točno krije iza magične brojke 773.198. Koliko je točno zgrada, kuća, a koliko zatvorenih lođa, garaža, produženih terasa...? Detaljna analiza, kaže ministrica, trebala bi biti gotova do jeseni kada će Ministarstvo naručiti snimku cijele zemlje kako bi se realno stanje u prostoru moglo usporediti s podacima iz zahtjeva. Tada će se dobiti i odgovor na pitanje kako je moguće da je u Kaštelima primljeno 6103 zahtjeva za legalizaciju iako se špekuliralo o znatno većem broju bespravnih građevina. Slično je i sa Šibensko-kninskom županijom koja je primila svega 15.124 zahtjeva za legalizaciju.
Provjera mjeritelja
Zbog svih tih brojnih pitanja teško je reći i koliko će se novca “sliti” u državni proračun i jedinice lokalne samouprave legalizacijom. Ono što je trenutačno sigurno je da je samo na biljezima država zaradila 56 milijuna kuna. A i svi koji su obavljali legalizacije morali su imati svoj ured, platiti uredno porez, izdavati račune što će se, kaže A. Mrak Taritaš, također provjeravati.
Zarađeno od legalizacije gradovi i općine trošit će za asfaltiranje ulica, postavljanje javne rasvjete...
>> Ministrica graditeljstva u majčino ime zatražila legalizaciju garaže